Etiyopya Aile Ziyaret Vizesi

Etiyopya Aile Ziyaret Vizesi

Etiyopya Aile Ziyaret vizesi, Etiyopya Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olan kısa süreli bir Etiyopya vizesi kategorisinde yerini almaktadır. Etiyopya Aile ziyaret vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Etiyopya’da ikamet eden aile, akraba ve arkadaşlarını ziyaret edebilmesine imkan sağlamaktadır.

Etiyopya Aile Ziyaret vize türü için süre en çok 30 gün olarak verilmektedir. Etiyopya Aile Ziyaret vizesinin en önemli prosedürünü ise, Etiyopya’da ziyaret edilmek istenen akraba veya arkadaşlardan alınması gerekli olan davet yazısı oluşturmaktadır. Etiyopya’da ziyaret edilecek olan şahıslardan gelecek olan davet yazısının olmaması durumunda ise Etiyopya ziyaret vizesini alma imkanı olmayacaktır.

Etiyopya’nın Türkiye’nin yalnızca Ankara ilinde Büyükelçiliği bulunmaktadır. Etiyopya vizesi için yapılacak olan başvuruların Etiyopya Büyükelçiliği Vize bölümüne yapılmasının gerekliliği söz konusudur. Etiyopya vizesi için şahsi başvuru yapma zorunluluğu bulunmuyor.

Türkiye’nin, İstanbul ve farklı şehirlerinden danışmanlık firmaları vasıtasıyla Etiyopya Aile Ziyaret vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Etiyopya akraba, aile, arkadaş ziyareti vizesi, kısa süreli bir vize türü olma özelliği taşımaktadır. Bunun beraberinde vize süresinin sona ermesinde önce ülkeden ayrılmanızın gerekliliği söz konusudur.

Vize sürenizin sona ermesine rağmen ülkeden ayrılmamış durumda iseniz ilk 14 günlük süre boyunca her gün için 20 dolar para cezası ödemeniz gerekecektir. Bununla birlikte 14 günlük sürenin sonrasında ise Etiyopya mahkeme süreci başlamaktadır. Etiyopya aile ziyareti vizesi işlemlerinde yararlanılacak olan pasaportun, Etiyopya ziyaretinizin sona ermesi itibariyle en az 6 ay geçerliliğinin daha bulunuyor olması gerekmektedir.

Etiyopya Aile Ziyareti Vize İşlemleri

Etiyopya Aile Ziyareti vizesi işlemleri için en önemli nitelik barındıran belge, İlgili ülkeden gelecek olan davet yazısıdır. Alınacak olan davet yazısının, mutlaka Etiyopya Aile Ziyareti vizesi başvurusu sahibi hakkında düzenlenmiş olması gerekmektedir. Bununla birlikte, kişinin seyahat tarihlerini ve Etiyopya’da ikamet eden şahsın adres bilgilerini içermesi büyük öneme sahiptir.

Etiyopya aile ziyareti vizesi, Türkiye’de mevcut olan Etiyopya Ankara temsilciliğine yapılan başvurular neticesinde alınabilmektedir. Etiyopya aile ziyareti vizesi ile ilgili olarak karar verme yetkisi Etiyopya Büyükelçiliği Ankara vize bölümünde bulunmaktadır.

Etiyopya Aile Ziyareti Nasıl Alınır?

Etiyopya Aile Ziyareti vizesi işlemlerinin başlatılması için, şahsi başvuru yapma ve yapmama hakkınız bulunuyor. Etiyopya Aile Ziyareti vizesi için, Etiyopya Büyükelçiliği Ankara vize bölümüne ya da Etiyopya vize işlemlerini yapmak üzere yetkili durumda olan danışmanlık firmalarına başvuruda bulunabilirsiniz. Bununla birlikte Etiyopya vize uyum şartlarını eksiksiz olarak yerine getirerek vizenizi sorunsuz bir şekilde almanız mümkün olabilmektedir.

Etiyopya Aile Ziyareti vizesinin alım süresi ise, vize için gerekli olan evrakların tamamlanma ve değerlendirme süresine göre değişmektedir. Bazı hallerde Etiyopya Konsolosluğu başvuru sahibi tarafından ibraz edilen belgelerin değerlendirilebilmesi için ek süreye ihtiyaç duyabilmektedir. Böyle bir olasılık durumunun söz konu olması ise Etiyopya ziyaretçi vizesinin açıklanma süresini belirleyici bir bir etki ortaya koyacaktır.

Buna benzer olasılıkların göz önünde bulundurulması durumundaysa, Etiyopya Aile Ziyareti Vizesi en fazla 3 haftalık bir süreç içerisinde alınabilecektir. Buna ek olarak Etiyopya Konsolosluğunun ihtiyaç duyması durumunda, başvuru sahibinden ek evrak talebinde bulunması söz konusu olabilmektedir. Yine bu olasılık çerçevesinde vize alım sürenizin belirlenmesine etki edecektir.

Etiyopya Aile Ziyareti Vizesi Gerekli Evraklar

Etiyopya Aile Ziyareti vizesi başvurularınız esnasında ihtiyacınız olacak bazı önemli evrakların varlığı söz konusudur. Bunun için gerekli evraklar;

-Pasaport; 10 yıldan eski olmayan ve Etiyopya seyahati dönüşü sonrası için en az 6 ay geçerliliğinin bulunuyor olması gerekmektedir. Bunun beraberinde vize basım işlemlerinin yapılabilmesi için kullanılmak üzere için en az 2 boş sayfası olması gerekliliği söz konusudur.

-Davetiye; Etiyopya belediyesi tarafından onaylı olan, davet eden kişinin Etiyopya’da ikamet eden kişinin adres ve iletişim bilgilerini içeren, davetiye gönderen şahsın var ise Etiyopya pasaport fotokopisi, Etiyopya oturum kartı ve Etiyopya kimlik kartıyla birlikte sunulmalıdır.

-Etiyopya vize başvuru formu; Etiyopya vize başvuru formunun mutlaka vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş olması gerekmektedir. Bununla birlikte kişinin başvuru belgelerinin içerdiği bilgileri destekler biçimde doldurulmuş olmalıdır. Formun başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı olarak ibraz edilmesi gerekliliği söz konusudur.

-2 adet vesikalık fotoğraf; Beyaz arka fonlu 2 adet vesikalık fotoğraf gerekmektedir. Söz konusu fotoğrafların vize başvuru sahibinin güncel halini temsil etmesi çok önemlidir.

-Hotel rezervasyonu; Davetiye belgesinin şahsın konaklama bilgilerini içermesi gerekmektedir.

-Pasaportun kimlik bilgilerini içeren kısma ait fotokopi

-Kimlik fotokopisi

-Uçak bileti rezervasyonu; Rezervasyon bilgilerinin vize başvuru sahibinin Etiyopya gidiş dönüş tarihlerine dair bilgileri destekliyor olması gerekmektedir.

Etiyopya Aile Ziyareti Vize Ücretleri

Etiyopya’ya giriş gerçekleştirebilmek için alınacak olan vizelerin birbirinden farklı çeşitlerinin varlığı söz konusudur. Kısa süreli seyahatleriniz için alabileceğiniz ziyaret ve ticari vizelere dahil olarak, uzun süreli olarak konaklayabileceğiniz vize alabilme imkanınız söz konusudur. Farklılık gösteren tercihlere göre Etiyopya vize ücreti doğal olarak bir miktar artış gösterir. Bundan dolayı başvuru yapan kişinin, başvuruda bulunmadan önce başvuruda bulunacağı vize türünü belirlemesi gerekiyor.

Vize ücretlerinde değişikliğin söz konusu olmasına neden olan bir başka etken ise, gerçekleştirilen başvurunun iptal olması olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan başvurular, talep edilen evrakların temin edilememesi ya da eksik olması durumunda iptal edilmektedir. Ödenmiş olan vize ücretleri de kişiye iade edilmemektedir.

Bunun neticesinde de başvuru sahibinin aynı ücreti yeniden Etiyopya Konsolosluğu’nun banka hesabına yatırması gerekmektedir. Bu tür olumsuzlukların yaşanmaması için konsolosluk tarafından belirtilmiş olan evrakların tümü eksiksiz bir biçimde hazırlanmalı ve randevu tarihinde teslim edilmelidir.