Etiyopya Ankara Büyükelçiliği

Etiyopya Ankara Büyükelçiliği

Etiyopya’yı Türkiye’de temsil eden Etiyopya Büyükelçiliği, ülkesini ilgili kuruluşlar ve hükümet düzeyinde temsil etmektedir. Genel olarak vatandaşlarının hak ve menfaatlerini korumaktadır. Bunun yanında iki ülke arasındaki kültürel, ekonomik, siyası ve dostluk ilişkilerini de güçlendirmek amacı ile çeşitli adımlar atılmaktadır. Pazartesi Cuma arasında 08.30 ile 17.30 saatleri arasında hizmetler veren büyükelçilik, Ankara ve çevre illerde ikamet eden Türk vatandaşlarının vize işlemlerine de bakmaktadır. Ayrıca Etiyopya vatandaşları konsolosluk işlemleri içinde Ankara Büyükelçiliğine başvurması gereklidir. Tüm konsolosluk işlemlerinin yanında süresi dolmak üzere olan pasaportların yenilenmesi işlemleri içinde Büyükelçiliğe başvurmak gereklidir. Pasaport yenileme işlemlerinde eski pasaportun hem aslı hem de fotokopisi ile başvurular yapılır. Bunun yanında iki adet biyometrik fotoğrafta gereklidir.

Etiyopya Ankara Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Vize işlemlerinde öncelikle online olarak vize başvuru formunun doldurulması gereklidir. İngilizce olarak ta doldurulabilen bu formun tam ve eksiksiz olarak doldurulması vize sürecinin çok daha kısa ve hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlar. İnternet üzerinden vize başvuru formunun doldurulmasının ardından vize ücreti yatırmanız için güvenli ödeme adresine yönlendirilmektesiniz. Sonrasında sizin için en uygun randevu tarihi seçebilirsiniz. Verilen randevu tarihine kadar tüm belgelerin tam ve eksiksiz olarak hazırlanması çok önemlidir. Turistik, ticari ve ziyaret vizesi için başvurular yapabilirsiniz. Başvuru amacınıza ve şahsi pozisyonunuza göre farklı belgeler talep edilebilir.

Etiyopya Turistik vizesi için vize prosedürleri uygulanır. Sadece diplomatik pasaporta sahip olan vatandaşlar 90 güne kadar ziyaretlerinde vize prosedürlerinden muaf olacaktır. Turistik vize için Etiyopya temsilcilikleri, Büyükelçiliği ve Konsolosluklarına başvurular yapılabilir. Şahsi başvurular Büyükelçiliğe yapılmalıdır. Büyükelçilik yetkililerinin eksik ya da hatalı evrak durumunda başvuru sahiplerini uyarma gibi bir durumu bulunmuyor. Sorumluluk tamamen başvuru sahibinindir. Turistik vize başvuruları için gerekli olan evraklar arasında Pasaport, vize başvuru formu, iki adet biyometrik fotoğraf yer alır. Bunu yanında vize talep dilekçesi ve rezervasyon belgeleri de gereklidir.

Etiyopya Ticari Vizesi ile Etiyopya’da ticari faaliyetler yürütebilirsiniz. Fuar ziyaretleri, iş toplantıları içinde ticari vize başvurusu yapmanız gereklidir. Ticari vize almak için en önemli belge Etiyopya’dan gelecek olan davet yazısı olacaktır. Davet yazısı Etiyopya’da bulunan bir şirket tarafından gönderilmiş ise bu çok önemli bir teminat olacaktır. Etiyopya ticari vize kısa süreli bir vizedir. Bu vize ile uzun süre kalamazsınız. İş başvurusunda bulunmaz ya da iş kuramazsınız. Vize başvurularında pasaport, iki adet biyometrik fotoğraf, vize başvuru formu, vize talep dilekçesi, rezervasyon belgeleri, davetiye yazısı ve Etiyopya şirketine ait evraklar gereklidir. Şahsen başvuru yapılarak alınabilecek ticari vize, danışman firmalar aracılığı ile de alınabilir.

Etiyopya’da bulunan aile, arkadaş ya da akrabalarınızı ziyaret etmek için 30 günlük ziyaret vizesi başvurusu yapabilirsiniz. Bu vize türüne başvurularınızda Etiyopya’da bulunan akrabalarınızdan gelen davet yazısı en önemli prosedürdür. Sadece Ankara Büyükelçiliği üzerinden Etiyopya Ziyaret vizesi başvuruları yapılabilir. Bunun yanında danışmanlık firmaları aracılığı ile de vize işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Etiyopya Ankara Büyükelçiliği Vize Randevu

Seyahat amacınızı belirleyip uygun kategori için uygun evrakların toplanması gereklidir. Randevu için öncelikle online olarak başvuru formunun doldurulması gereklidir. Şahsen müracaatlar yapabileceğiniz gibi danışmanlık firmaları üzerinde de bu başvurular yapılabilir. Başvuru formunun eksiksiz ve tam olarak doldurulması çok önemlidir. Sonrasında gerekli olan evrakları toplama aşamasında başvuru formundaki bilgileri doğrular nitelikte evraklar sunmanız talep edilecektir. Bu nedenle evrakların tam ve eksiksiz olması çok önemlidir. Online başvuru formunun doldurulmasının ardından randevu alabilmeniz için online olarak yönlendirilirsiniz. En yakın temsilcilikleri seçebilir ve kendiniz için en uygun başvuru tarihini belirleyebilirsiniz.

Etiyopya Ankara Büyükelçiliği Vize Ücretleri

Genel olarak 3 ile 5 iş günü içerisinde vize talepleriniz sonuçlanmaktadır. Ancak ticari vize başvurularında süre 15-20 güne çıkabilir. Bu nedenle seyahatlerinizden en az bir ay öncesinden başvurular yapmanız seyahatinizin aksamasının önüne geçecektir. Vize ücretleri ise tercih ettiğiniz vize türüne ve ülkede kalacağınız gün sayısına göre değişmektedir. 140 dolar ile 210 dolar arasında vize ücretleri karşınıza çıkabilir. Ekspres vizeler 24 saat içinde çıkan hızlı vize seçenekleridir. Vize ücretlerine Etiyopya konsolosluğu vize harçları ve hizmet bedelleri de dahil edilmektedir.