Etiyopya Fahri Konsoloslukları

Etiyopya Fahri Konsoloslukları

Özellikle vize başvurusunda bulunacakların sıklıkla duydukları fahri konsolosluk nedir? Bu konu hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Çünkü başvuru yapacağınız kurum hakkında ne kadar doğru ve detaylı bilgiye sahip olursanız size o ölçüde yarar sağlayan sonuçlar elde etmenize imkan sunar.

Fahri konsolos birimi, Dış İşleri Bakanlığı mensubu değildir ancak buna rağmen ilgili ülkede büyükelçisi mevcudiyeti olmaması durumunda yabancı ülkenin işlerini gerçekleştiren ve çıkarlarını gözeten yabancı devletler tarafından seçilen kimseler olma özelliği barındırır. Fahri konsoloslar ise daha çok iş adamları arasından seçilmektedir. Türkiye’nin farklı şehirlerinde görev alan Etiyopya Fahri Konsoloslukları bulunmaktadır.

Etiyopya Adana Fahri Konsolosluğu

Ticari faaliyetlerin çok fazla olduğu Adana ilinde hizmet vermekte olan Adana Etiyopya Konsolosluğu, her iki ülke arasında varlığı söz konusu olan ticari faaliyetlerin başarılı bir hale getirmesiyle yükümlüdür.

Etiyopya’ya gitmek için gerekli olan Etiyopya vizesi işlemleri için baş vuru kabul eden Etiyopya Fahri Konsolosluklarının Etiyopya vize işlemleri hakkında karar verme yetkisi bulunmamaktadır.

Etiyopya vize işlemleri ile alakalı olarak karar verme yetkisi Etiyopya Başkonsolosluğu İstanbul, Etiyopya Büyükelçiliği Ankara sorumluluğunda bulunuyor. Etiyopya’nın Türkiye Dış temsilcilikleri olarak görev üstlenen Etiyopya Büyükelçiliği ve Etiyopya Konsoloslukları, Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi tatil ve özel günlerinde vize ve Konsolosluk hizmetlerini gerçekleştirmemektedir.

Bu nedenden ötürü Etiyopya vize işlemleri ya da Konsolosluk işlemleri gerçekleştirmek isteyenlerin Etiyopya Konsolosluklarının resmi tatil ve özel günlerini dikkate alarak seyahat planları gerçekleştirmeleri önemlidir.

Etiyopya Antalya Fahri Konsolosluğu

Antalya ilinde bulunmakta olan Antalya Etiyopya Fahri Konsolosluğu, tam teşekküllü olarak Etiyopya Konsolosluğunun açılma gereksinimi söz konusu olmayan kentlerde faaliyet göstermek için hizmete sunulmuştur.

Antalya’da hizmet vermekte olan Etiyopya Fahri Konsolosunun, Etiyopya resmi görevlisi ya da vatandaşı olma mecburiyeti bulunmamaktadır. Bununla birlikte Ticari faaliyetlerin yoğunlukta olduğu Antalya ilinde bulunan Antalya Etiyopya Konsolosluğu, Etiyopya ve Türkiye arasında mevcut olan ticari faaliyetleri başarılı bir hale getirmekle görevlidir.

Tüm belirtilen bu özelliklerinin yanı sıra Antalya’da bulunan Etiyopya Fahri Konsoloslukları, Etiyopya vizesi işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için yapılan başvuruları kabul etmektedir. Bununla birlikte Etiyopya vize işlemleri ile alakalı olarak karar verme yetkisine sahip durumda değildir. Etiyopya vize işlemleri ile alakalı olarak karar verme yetkisi İstanbul’da bulunan Etiyopya Başkonsolosluğu İstanbul ve Etiyopya Büyükelçiliği Ankara sorumluluğunda bulunuyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nde oturumu bulunan Etiyopya vatandaşları, her türlü konsolosluk işlemlerini ve süresi bitmek üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini Etiyopya Büyükelçiliği’nde gerçekleştirebilme imkanına sahiptirler.

Pasaport yenileme işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için ise eski pasaportun aslı ve fotokopisi ile birlikte pasaporta uyumlu olan 2 adet 45×60 mm (4.5×6 cm) ya da 50×60 mm (5×6 cm) boyutlara sahip beyaz fonlu biyometrik fotoğrafın hazır bulundurulmasının gerekliliği söz konusudur. Parmak izi alma işlemleri ise ilgili makamlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Etiyopya Fahri Konsolosluğuna Etiyopya vizesi için kullanılacak olan başvuru formunun İngilizce dilinde doldurulması yararlı olacaktır. Etiyopya’ ya topraklarına gerçekleştireceğiniz seyahatiniz öncesinde, Etiyopya vize başvuru formunuzu internet üzerinden online olarak doldurma imkanınız söz konusudur.

Etiyopya Bursa Fahri Konsolosluğu

Türkiye’de Ticari faaliyetlerin çok olduğu Bursa şehrinde bulunmakta olan Bursa Etiyopya Konsolosluğu, iki ülke arasındaki ticari faaliyetlerin daha da iyi bir hale getirilmesinde sorumluluk sahibidir.

Bursa Etiyopya Fahri Konsolosluluğu, Etiyopya vizesi işlemleri için yapılan başvuruları kabul etmektedir. Ancak Etiyopya vize işlemleri ile ilgili olarak karar verme yetkisine sahip nitelikte değildir.

Etiyopya vize işlemleri konusunda Etiyopya Başkonsolosluğu İstanbul, Etiyopya Büyükelçiliği Ankara karar verme yetkisi söz konusudur.

Türkiye’de yaşayan Etiyopya vatandaşlarının pasaport yenileme ve benzeri tüm konsolosluk işlemlerini işlemini Etiyopya Büyükelçiliği’nde gerçekleştirmektedir.

Etiyopya Konya Fahri Konsolosluğu

Konya’da faaliyet göstermekte olan Etiyopya Fahri Konsolosunun, Etiyopya resmi görevlisi ya da vatandaşı olma mecburiyeti yoktur. Ticari faaliyetlerin söz konusu olduğu Konya’da hizmet veren Konya Etiyopya Konsolosluğu, ilgili oldukları iki ülke arasında varlık gösteren ticari faaliyetleri başarılı bir hale getirme konusunda yükümlü durumdadır.

Konya’da bulunan Etiyopya Fahri Konsolosluğunun, Etiyopya vizesi işlemleri için yapılan başvuruları kabul etmektedir. Ancak Etiyopya vize işlemleri konusuyla ilgili karar verme yetkisi bulunmuyor.

Türkiye’de yaşamakta olan Etiyopya vatandaşları ihtiyaç duyulan konsolosluk işlemlerini ve süresi sona ermek üzere olan pasaportlarını yenileme gibi işlemlerini Etiyopya Büyükelçiliği’nde gerçekleştirebilme imkanına sahip bulunmaktadır.

Yapacağınız Etiyopya vize başvurularınızın neticeye ulaşma süresi 7 iş günüdür. Yapacağınız Etiyopya vize başvurularınızı yapmayı planladığınız Etiyopya seyahatinden en az 2 hafta önce yapmanız gerekiyor.

Etiyopya’nın Türkiye’deki Dış temsilcilikleri olarak faaliyet gösteren Etiyopya Büyükelçiliği ve Etiyopya Konsoloslukları, Türkiye’nin özel günleri ve resmi tatillerinde vize ve Konsolosluk hizmeti vermiyor. Bundan dolayı Etiyopya vize işlemlerinde ya da Konsoloslukları işlemlerinde bulunacak kişilerin resmi tatil ve özel günleri göz önünde bulundurmak suretiyle seyahat planlamalarını yapmaları önerilmektedir.