Etiyopya İstanbul Başkonsolosluğu

Etiyopya İstanbul Başkonsolosluğu

Etiyopya vize başvuruları için Etiyopya İstanbul Başkonsolosluğu hizmet vermeye başlamıştır. Vize başvuruları yeni yapılan düzenlemeler ile İstanbul merkezli olarak gerçekleştirilebiliyor. İkamet edilen şehirden vize başvuru evraklarını İstanbul Başkonsolosluğuna ulaştırmanız halinde vize başvuruları yapabilirsiniz. Vize başvuruları için hafta için 09.00 ile 12.00 arasında talepler kabul edilmektedir.

Vize işlemlerinizde pasaportlar teslim edildiğinde iki iş günü içerisinde vize ofisinden teslim alınabiliyor. Bunların yanında iş gezisi ya da ticari vize başvuruları için ilk olarak Etiyopya Göçmenlik Bürosuna başvuruların yapılması gereklidir. Eğer başvurular kabul edilirse Başkonsolosluğa başvurular iletilebiliyor. Etiyopya yatırımcı vizesi için tanıtım ve ticari departmanlarına başvurular yapılır.

Başvurular eksik ya da hatalı evraklar olduğunda pasaportunuz işleme bile alınmadan geri gönderilir. Bu nedenle eğer ticari vize başvuruları yapılacak ise öncelikle Göçmenlik Bürosu onayı alınması gereklidir. Vize başvuru evraklarınızı başvuru yapacağınız vize türüne ve şahsi konumunuza göre hazırlamanız gereklidir.

Etiyopya İstanbul Başkonsolosluğu Vize İşlemleri

Etiyopya seyahati yapmak isteyen tüm Bordo, Gri ve Yeşil pasaport sahipleri vize prosedürlerini yerine getirmek zorundadır. Sadece diplomatik vize sahibi Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vize işlemlerinden muaf olmaktadır. Vize başvurularınız için Ankara Büyükelçiliği, İstanbul başkonsolosluğu ya da fahri konsolosluklar üzerinden vize süreçlerini takip edebilirsiniz. Vize başvurularınızı şahsen yürütebileceğiniz gibi seyahat acenteleri aracılığı ile de gerçekleştirmeniz söz konusu olacaktır.

Vize sürecinizin hızlı ve sorunsuz bir şekilde tamamlanması için evrakların tam ve eksiksiz olması çok önemlidir. Etiyopya vize başvurusunda bulunacak olan Türk vatandaşları pasaportlarının başvuru tarihi baz alınarak en az 6 ay geçerliliği olması gereklidir. Etiyopya da kapı vizesi uygulanmıyor. Bu nedenle havaalanında vize kontrolü yapılırken eğer vizeniz yok ise ihlal edilen her gün için 20 dolar ödemeniz gereklidir.

Bu durum 14 günlük bir süreçtir. Etiyopya vizesi özel durumlar olmadıkça 30 günlüktür. Özel ve geçerli neden olduğunda ise 90 güne kadar çıkabilir. Etiyopya vizesi için geçerlilik tarihi ileri dönemlerden başlamaz. Bu nedenle Etiyopya seyahat planlamalarınızı başlatırken bu durumunu göz önüne almanız gereklidir.

Etiyopya İstanbul Başkonsolosluğu Vize Randevu

Etiyopya vizesi için başvuru yapacak Türk vatandaşları haklarındaki detaylı bilgilerin yer aldığı başvuru formunu gerçeğe uygun ve eksiksiz olarak doldurmalıdır. Başvuru formunda verilen bilgilerin sonrasında sunulacak evraklar ile desteklenmesi çok önemlidir. Gerçeğe aykırı ya da uyumsuz bilgiler tespit edilirse başvurular geçersiz sayılır.

Etiyopya İstanbul Başkonsolosluğu iki ülke arasında ticari faaliyetlerin başarılı bir hale gelmesi ile de görevlidir. Vize işlemleri için başvuruları kabul etmektedir. Karar verme yetkisi de Ankara Büyükelçiliği ile birlikte İstanbul Başkonsolosluğuna aittir. Randevu online olarak alınmaktadır. İstanbul ve civarında ikamet eden Türk vatandaşları online randevularda İstanbul Başkonsolosluğunu seçebilmektedir.

Etiyopya İstanbul Başkonsolosluğu Vize Ücretleri

1 Haziran 2018 tarihi itibari ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için E- vize dönemi başlamıştır. Elektronik ortamda vize işlemleri yapılabilmektedir. Ancak E- vize ile Addis Adaba Bole Uluslararası Havalimanından giriş yapılabilir. Genel olarak Büyükelçilik ve İstanbul Başkonsolosluğu vize başvurularında vize süreci 3 ile 8 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Yoğunluk dönemleri ve resmi tatiller olduğu durumlarda süre uzayabiliyor. Bu nedenle seyahatinizden en az 10 gün içinde başvuru işlemleri başlatılmalıdır.

Vize ücretleri başvuru yapılacak vize kategorisine ve seyahat süresine göre değişiklik göstermektedir. Vize ücreti içinde konsolosluk harcı, hizmet bedeli de bulunur. Vize ücretleri banka hesaplarına ya da elden de yatırılabiliyor. Ücretin ödendiğine daire dekont yetkililer tarafından dosyalara eklenmektedir. Eğer Etiyopya vize başvurunuz olumsuz bir şekilde sonuçlanır ise vize ücreti geri iade edilmez. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için kapı vizesi uygulaması da bulunmuyor.

Bu nedenle Türk vatandaşları seyahatleri öncesinde vize başvurularını yapmaları gereklidir. Bazı ülkeler kapıda vize alabiliyor. Bu ülke vatandaşları Bole uluslararası havalimanından ülkeye giriş yaptıklarında kapıda vize uygulaması ile 3 ay ülkede seyahat edebiliyor. Etiyopya seyahatleriniz öncesinde tetanos, hepatit ve sarıhumma aşılarının mutlaka yapılması gereklidir.

Bunun yanında sıtmaya karşı da önlem alınması önemlidir. Ülkeye girişlerinizde aşı kartları, konaklayacağınız otele ve uçak biletlerinize ait rezervasyon bilgilerinizin olması da gereklidir. Etiyopya turistik vize tek girişlidir. Bu nedenle yeni vize başvurusu eski vize tarihi geçmeden önce yapılması gereklidir.