etiyopya ticari vize

Etiyopya Ticari Vize

Etiyopya Ticari Vizesi Etiyopya Konsolosluğu tarafından sunulmaktadır. Vize çeşitlerinden biri olmakla birlikte kısa süreli vize türleri arasına girmektedir. Ticari vize alabilen vatandaşlar Etiyopya’da iş görüşmesine gidebilirler. Fuarlara katılma, ticari bir anlaşmaya gitme, şirketlerle görüşme, iş seyahati yapma gibi eylemleri gerçekleştirebilirler. Bu vize davet üzerine gerçekleşen vize türüdür.

Yani Etiyopya’da herhangi bir özel ya da tüzel şirketin davet etmesi önemli bir durumdur. Aksi taktirde ticari vize başvurusu kabul edilmeyecektir. Çünkü ticari vize almanın ilk şartı ülkede ticari faaliyetlerin gerçekleştirileceğine dair teminat verilmesine bağlıdır. Bu vize ile yalnızca kısa süreliğine ticari işlemler gerçekleştirilebilir. Etiyopya’da iş kurmak, işe başlamak ya da farklı bir işlem yapmak için farklı vize kategorilerinden başvuru yapmak gerekmektedir.

Etiyopya Ticari Vize İşlemleri

Etiyopya Ticari Vize başvurusu ülkenin Ankara Büyükelçiliği’ ne başvuru yapılarak alınmaktadır. Başvuru işlemleri sırasında davetiye yazısı talep edilmektedir. Aksi taktirde işlemler başlatılmaz. Başlatılsa dahi kabul edilmez. Başvuru işlemleri sırasında başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Ticari vize işlemleri için gerekli evraklar eksiksiz olarak konsolosluğa ulaştırılmalıdır. Başvuru formunun doğru ve eksiksiz olarak doldurulmuş olması oldukça önemlidir. Ayrıca evrakların eksiksiz olduğuna emin olmak da vize başvurusunun onaylanması açısından büyük öneme sahiptir.

Tüm işlemleri gerçekleştirdikten sonra vize başvuru sonuçları 15 iş günü içinde açıklanmaktadır. Pasaportunuzun biyometrik işlemleri 5 yılını doldurmuş ise yeniden biyometrik testler yapılmaktadır. Ayrıca ticari vize başvurusunda bulunacak olan vatandaşlarımız vize başvuru koşullarını eksiksiz olarak yerine getirmelidir. Şartlar eksiksiz olarak yerine getirildiği taktirde başvurular olumlu olarak neticelenecektir. Bu noktada vize danışmanlık şirketlerinden destek alınarak gerekli bilgi ve belgeler tamamlanabilir.

Etiyopya Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Etiyopya Ticari vizesi kısa süreli vize türlerinden biridir. Seyahat amaçlı vizelerden biri değildir. Yalnızca iş toplantısı ya da iş görüşmesi gibi kısa süreli eylemler için talep edilmektedir. Ticari vize alabilmek için Etiyopya Ankara Büyükelçiliği vize bölümüne şahsi olarak ya da aracı kurumlarla başvuru yapılabilir. Bu noktada evrakların eksiksiz olarak tamamlanması ve formun doğru bilgilerle doldurulması büyük öneme sahiptir. Bununla birlikte vize uyum koşulları yerine getirilmiş ise vize almak mümkündür.

Vize başvuru formunu Türkçe ya da İngilizce olarak doldurmak mümkündür. Tükenmez kalem ile doldurulmalıdır. Bilgiler büyük harflerle yazılmalıdır. Okunaklı yazmaya özen göstermek de gerekmektedir. Form üzerine biyometrik fotoğraf yapıştırılmalıdır. Ayrıca pasaport ve form üzerinde bulunan imzaların birbiriyle tutarlılık göstermesi de büyük öneme sahiptir. Bu noktalar önemsiz gibi görünse dahi Etiyopya konsolosluğu tarafından dikkatle incelenen hususlardır. Başvuru formunu internet üzerinden indirerek vakit kaybetmeden doldurmak ve vize bölümüne gitmek mümkündür.

Etiyopya Ticari Vize Gerekli Evraklar

Etiyopya Ticari Vize için öncelikle resmi olarak belgelenmiş bir davetiye yazısı talep edilmektedir. Aksi taktirde ticari vize başvurusunda bulunulamaz. Ayrıca ticari vize için pasaporta ihtiyaç vardır. Pasaportun fotokopisi de çekilebilir. Bu noktada her sayfasının doğru ve okunaklı olarak çekilmiş olması büyük öneme sahiptir. Pasaportunuzun geçerlilik süresi Etiyopya konsolosluğu tarafından dikkate alınmaktadır. 10 yıldan eski pasaportlar için genellikle geçiş izni verilmediğinden dolayı konsolosluk da onaylama yapmayacaktır. Bilinen en temel evraklardan birisi de vize başvuru formudur.

Vize başvuru formunun doğru ve eksiksiz olarak doldurulmuş olması gerekmektedir. 1 adet biyometrik fotoğraf form üzerine yapıştırılmalıdır. 2 adet normal vesikalık fotoğraf da talep edilmektedir. Uçak biletlerinde gidiş ve dönüş tarihleri net olarak belgelendirilmeli, varsa eğer otel rezervasyon bilgileri de verilmelidir. Bu belgeler Etiyopya sınırlarında ticari bir faaliyet yapılacağının en açık göstergeleri olduğu için talep edilmektedir. Evrakların eksiksiz ve doğrulayıcı olması ise başvurunun onaylanma ihtimalini netleştirmektedir. Son olarak görüşme yapılacak olan şirkete ait belgeler verilmektedir.

Vergi levhası, faaliyet göstergesi gibi belgeler talep edilenler arasındadır. Ayrıca vize evrakları arasında büyük öneme sahip olan dilekçe de belli özellikler taşımalıdır. Dilekçe İngilizce olarak yazılmalıdır. Şirket tarafından kaşelenmiş olması ve şirket sahibi tarafından imzalanmış olması da en büyük gereklilikler arasındadır. Ülkeye giriş yapılacak tarih ve dönüş tarihleri belirtilmek zorundadır. Ticari seyahat sırasında konaklama ücretlerini kimin karşılayacağına dair belgeler de sunulmalıdır. Masraflar şahıs tarafından karşılanıyorsa banka bilgileri de vize bölümüne sunulmalıdır.

Etiyopya Ticari Vize Ücretleri

Etiyopya Ticari vize ücretleri Etiyopya sınırlarında konaklanacak süreye göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca tüm vize ücretleri gibi ticari vize ücretleri de her yıl değişiklik göstermektedir. Ticari vize işlemleri sırasında evraklardan veya işlemlerden herhangi bir ücret talep edilmez. Talep edilen vize ücreti tamamen ülkede konaklama ücretidir. Son verilere göre Etiyopya 1 aylık ticari vize ücreti 180 USD olarak belirlenmiştir.

Bu ücret çok girişli vizeler için geçerlidir. Belirtilen miktarlara KDV ve kargo dahil edilmemektedir. Bu ücretler tamamen müşteriye ait olarak kabul edilmektedir. Ayrıca bu ücretin işlem süresi 7 iş günü olarak belirlenmiştir. Etiyopya ticari vize ücretleri konusunda belirlenen fiyatlar günceldir. Ancak her yıl değişiklik göstermektedir.