Etiyopya Turistik Vize

Etiyopya Turistik Vize

Vize başvurusu yapılmadan önce ilk yapılması gereken iş, vize alma amacınızı belirlemek olmalıdır. Çünkü Etiyopya seyahati için başvuru yapabileceğiniz çeşitli vize türleri bulunuyor. Bundan dolayı başvuru yapacağınız Etiyopya vizesini iyi belirlemeniz önemli bir konu olarak karşınıza çıkacaktır.

Etiyopya’ya hangi amaçla seyahat etmek istediğinizden emin olduktan sonra başvuru yapmanız önemlidir. Eğer amacınız ülkeyi keşfetmek, gezmek ve eğlenmek ise, Etiyopya turistik vize başvurusu yapmanız gerekir. Yapacağınız başvuru sonrasında artık vize alma işlemleriniz başlamış olur.

Etiyopya Turistik Vize İşlemleri?

Vize işlemlerini başlatırken öncelikle Etiyopya Konsolosluğundan randevu almanız gerekmektedir. Etiyopya Konsolosluğundan veya Büyükelçiliğinden online olarak randevu alabilirsiniz. Bir başka randevu alma yöntemi ise telefon ile iletişime geçmektir.

Etiyopya turistik vize başvurunuzu ise Etiyopya Konsolosluğu/ Büyükelçiliğinin yetkilendirdiği acentelere yapabilirsiniz. Ayrıca yetkili vize merkezleri veya turizm acentelerinden da bu konuda yardım almanız mümkün olmaktadır.

Etiyopya Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Esasında Etiyopya vizesi almak sanıldığı kadar güç bir işlem gerektirmez. Vize alırken öncelikli olarak yapmanız gereken işlem Etiyopya ziyaretinizi hangi amaçla yapacağınız konusunda net olmaktır. Böylelikle ihtiyacınız olan en doğru vize tercihini yapmanız mümkün olmaktadır.

Baş vuru yapacağınız vize türünü netleştirdikten sonraki adım ise Etiyopya Konsolosluğundan/ Büyükelçiliğinden randevu almaktır. Sonrasında ise bu kurumların yetki verdiği vize merkezlerinden yardım almak olacaktır.

Etiyopya Turistik vize başvurunuzu yaptıktan sonra, Konsolosluk tarafından talep edilen evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Bununla birlikte hazırlayacağınız evrakların güncel ve doğru bilgiler içermesine özen göstermeniz gerekmektedir.

Etiyopya Turistik Vize Gerekli Evraklar Nelerdir?

Etiyopya turistik vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından talep edilen çeşitli evraklar bulunuyor. Talep edilen evraklarının her birinin eksiksiz olarak ibraz edilmesi son derece önemlidir. Bu evraklar şunlardır;

-Fotoğraf özellikleri; 2 Adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Bu fotoğraflar beyaz arka fonlu olmalıdır. Fotoğraf ebatları ise 35×45 ve yüzün en çok 36 mm en az 32 mm arasında olmalıdır.
Biyometrik fotoğrafların 6 aydan daha eski olmaması ve kişinin son halini yansıtması gerekmektedir.

-Pasaport; 10 yıldan eski olmayan ve süresi istenen vizenin bitiş süresinden 6 ay uzun olmalı. Etiyopya Seyahat planı yaparken pasaport geçerlilik tarihini dikkate almanızda büyük fayda olacaktır.

Ayrıca Etiyopya Turistik Vize başvurunuzun gerçekleştirebilmeniz için pasaportunuzda 2 adet boş sayfanın bulunuyor olması gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra pasaportunuzdaki bilgilerin güncel olması gerekmektedir. Bununla birlikte yırtık veya yıpranmış olmaması gerekiyor. Eğer yabancı uyruklu iseniz ve 18 yaşından büyükseniz pasaportunuzdaki imza bölümünü mutlaka doldurmanız gerekmektedir.

-Etiyopya Turistik Vize Başvuru Formu; Etiyopya Turistik Vize başvuru sahipleri için en önemli evraktır. Formda başvuru sahibinden istenen bilgilerin eksiksiz ve tam olarak doldurması çok önemlidir.

-Kimlik Fotokopisi ; Etiyopya Turistik Vize başvuru sahiplerinden Kimlik Fotokopisi istenilmektedir. Kimlik fotokopisinde ise T.C. Kimlik numarasının bulunuyor olması gerekmektedir. Kimlikte bulunan fotoğrafın kişiyi net olarak göstermesi gerekiyor.

-Ulaşım Bilgileri; Türkiye’den çıkış ve dönüşü gösteren uçak bileti rezervasyonlarında PNR kodunun bulunması gerekmektedir.

Gemi turu organizasyonuyla seyahat edecek olanların ise güzergah yazısı ve rezervasyonlarının başvuru dosyasında olması gerekiyor.
Araba ile ülkeye yolculuk yapacak kişiler, araç ruhsatıyla birlikte ehliyet fotokopisi bulundurmalıdır. Otobüs ile yolculuğa çıkacak kişilerin, otobüs firmasından gidiş dönüş bilet rezervasyonu talep etmeleri gerekmektedir.

-Konaklama Bilgileri; Etiyopya’da kalacağınız otelden alınmış rezervasyon çıktısı olması gerekiyor. Bu belgenin ise konfirmeli ve otel görevlisi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış olması önemlidir.

Yapacağınız Otel Rezervasyonunuzun, seyahatiniz sürecinizde açıkta gün bırakmayacak biçimde olması gerekiyor. Bunun beraberinde vize alacak şahsın rezervasyon belgesinde isim ve soyadının mutlaka yazılı olmalıdır.

-Etiyopya Konsolosluğu‘na hitaben yazılmış dilekçe; Çalıştığınız/sahibi olduğunuz firmanın antetli kağıdına İngilizce olarak yazılmalıdır. Bununla birlikte şirket kaşesi basılmış ve şirket yetkilisi tarafından imzalanmış olması gerekmektedir. Dilekçede ayrıca işe başlangıç tarihi yer almalıdır. Bununla birlikte net aldığınız maaş bilgisi bulunmalıdır. Şirketteki görevinizin ne olduğu ile alakalı bilginin de belirtilmiş olması gerekmektedir. Ayrıca dilekçede, Etiyopya’ya yapacağınız yolculuğun gidiş ve dönüş tarihleri mutlaka belirtilmelidir. Bunun yanında seyahat harcamalarının nasıl karşılanacağı bilgisinin de belirtilmesi büyük önem taşıyor.

Etiyopya Turistik Vize Ücretleri

-1 Aylık ve 1 Girişli 7 İş Günü Turistik vize ücreti 140 USD
-1 Aylık ve 1 Girişli 3 İş Günü Expres Turistik vize ücreti 180 USD
-1 Aylık ve 1 Girişli 1 İş Günü Süper Expres Turistik vize ücreti 250 USD

Burada belirtilen vize ücretlerine KDV dahil değildir.

Etiyopya Vizesi ücreti belirlenirken, Etiyopya Konsolosluğu vize harçları ve hizmet bedeli dâhil edilmektedir. Belirtilen vize ücretleri haricinde ilave bir ücret talep edilmez.

Etiyopya Etiyopya turistik vize ücreti ile ilgili olarak bilmeniz gereken önemli bir bilgi bulunuyor. Etiyopya turistik vize başvurunuz kabul edilmese dahi yapmış olduğunu vize bedeli size iade edilmez. Tekrar Etiyopya turistik vize başvurusunda bulunmanız durumunda yine vize ücreti ödemeniz gerekir.