Etiyopya Vizesi

Etiyopya Vizesi

Etiyopya seyahati düzenleyecek olanlar için önemli konulardan biri de vize başvurusunda bulunmaktır. Bir Afrika ülkesi olan Etiyopya’ya ziyaret edecekseniz, öncelikle sizden Etiyopya vize başvurusu gerçekleştirmeniz istenecektir. Vize esasında, bir ülkenin topraklarına giriş yapmanıza izin verildiğini gösteren bir belge olma özelliği taşımaktadır. Etiyopya seyahati gerçekleştirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları bu belgeyi alarak ülkeye giriş izni almış olurlar.

Etiyopya vizesi başvurusunda bulunmadan önce yapmanız gereken ilk şey, ülkeye gidiş amacınızı iyi belirlemektir. Çünkü seyahat amacına göre farklılık gösteren Etiyopya Vize türleri bulunmaktadır. Gidiş amacınız netleştiğinde, sizin için en doğru vize türünü belirlemeniz son derece önemlidir. Böylelikle vize alma işlemlerini başlattıktan sonra süreci çok daha kolay atlatmanız mümkün hale gelecektir.

Etiyopya Vize İşlemleri

Sizin amacınıza en uygun olan Etiyopya vize türünü belirledikten sonra sıra vize başvuru işlemlerini kolaylıkla başlatabilirsiniz. Vize işlemlerini başlatmak için ise öncelikle Etiyopya Konsolosluğundan randevu almalısınız. Randevu alma işlemini Etiyopya Konsolosluğunun resmi internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında yapmanız gereken işlem ise Etiyopya Konsolosluğu/Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş kurumlarla irtibata geçmek olacaktır.

Söz konusu kurumlar ise yetkili turizm acenteleri, vize merkezleri olarak faaliyet göstermektedir. İlgili firmalar, başvurunuzun ardından Etiyopya seyahatiniz için gerekli olan işlemleri sizin için başlatacaktır.

Etiyopya Turistik Vize

Etiyopya vize türü turistik vize başvurunuzda sizden çeşitli belgeler talep edilecektir. Bu belgeler;

 • Pasaport ; İstenen vizenin bitiş süresinden 6 ay daha uzun süreli geçerliliği olmalıdır. Pasaportun 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir. Ayrıca pasaportunuzda 2 adet boş sayfanın bulunuyor olması gerekmektedir. Pasaportun güncel durumunuzu içeriyor olması önemlidir. Yırtık ve yıpranmış pasaport kabul edilmeyecektir. Yabancı uyruklu ve yaşı 18’den büyük olan başvuru sahiplerinin pasaportlarındaki imza bölümü doldurulmuş olmalıdır.
 • Fotoğraf ;Vize başvurusu için kullanılacak 2 adet biyometrik fotoğraf istenmektedir. Biyometrik fotoğraflar 6 aydan daha eski olmamalıdır. Kişinin son durumunu yansıtmalıdır. Beyaz arka fonda çekilmiş olmalı ve başvuru formuna yapıştırılması gerekiyor.
 • Kimlik Fotokopisi; Kimlik fotokopisinde T.C. Kimlik numarasının bulunuyor olması gerekmektedir. Kimlikteki fotoğrafın kişiyi net bir şekilde gösteriyor olması gerekiyor. Bununla birlikte kimlik bilgilerinin okunabilir olması önemli.
 • Etiyopya Turistik Vize Başvuru Formu; Eksiksiz olarak doldurulmalıdır.
 • Ulaşım Bilgileri; Türkiye’den çıkış ve dönüşü gösteren uçak rezervasyonlarında PNR kodunun bulunması önemlidir.
 • Gemi turu organizasyonu için ise güzergah yazısı ve rezervasyonlar başvuru dosyasında ibraz edilmelidir.
 • Araba ile seyahat edecek kişiler araç ruhsatıyla birlikte ehliyet fotokopisi. Otobüs ile seyahate edecek kişilerin otobüs firmasından gidiş dönüş bilet rezervasyonu belirtmeleri gerekiyor.
 • Kalınacak Adres Bilgileri; Etiyopya’da konaklanacak otelden alınmış konfirmeli ve otel görevlisinin kaşelenmiş/imzalanmış olduğu rezervasyon çıktısı.
 • Dilekçe; Çalışmakta olduğunuz/sahibi olduğunuz firmanın antetli kağıdına Etiyopya Konsolosluğu‘na hitaben İngilizce yazılmış olması gerekiyor. Dilekçenin şirket kaşesi basılmış ve şirket imza yetkilisi tarafından imzalanmış olması gerekiyor. Dilekçede işe başlangıç tarihi olmalıdır. Net aldığınız maaş ve şirketteki görevinizin mutlaka belirtilmiş olması gerekiyor.

Ayrıca Etiyopya’ya yapacağınız seyahatin gidiş ve dönüş tarihleri belirtilmiş olmalıdır. Bununla birlikte seyahat harcamalarının kimin tarafından karşılanacağının belirtilmesi önemlidir.

Etiyopya Ticari Vize

Etiyopya Ticari Vize için sizden talep edilecek bazı evrakla bulunmaktadır. Bunlar;

 • Pasaport
 • 2 adet 35×45 ve yüzün maksimum 36 mm ile minimum 32 mm arasında biyometrik fotoğraf
 • T.C. Kimlik numarasını da içeren Kimlik Fotokopisi
 • Eksiksiz ve tam olarak doldurulmuş Etiyopya Ticari Vize Başvuru Formu
 • Seyahatinizde kullanacağınız ulaşım yolu ile alakalı bilgileri içeren Ulaşım Bilgileri
 • Etiyopya’da Kalınacak otel bilgileri
 • Etiyopya Konsolosluğu‘na hitaben İngilizce yazılmış dilekçe. Dilekçenin işe giriş tarihini, net aldığınız maaşı ve şirketteki görevinizi içeriyor olması önemlidir. Dilekçede, gidiş ve dönüş tarihleriyle birlikte seyahat giderlerinin kimin tarafından karşılanacağının belirtilmesi önemlidir.
 • Davetiye; Etiyopya’da ticari amaçlı görüşme gerçekleştireceğiniz şirket tarafından sizin adınıza Etiyopya Göçmen Bürosuna yapmalıdır. Sonrasında bu başvurunun kabulüyle ticari vize alınabilmektedir.

Etiyopya Göçmen Bürosu tarafından uygun görülmeyen şahıslara ise Etiyopya Ticari Vize verilmemektedir.

Etiyopya Aile Ziyaret Vizesi

Etiyopya’ya aile ve ya aile bireylerini ziyaret amaçlı olarak gitmeniz halinde bazı evraklar talep edilmektedir. Bunlar;

 • Pasaport
 • 2 adet 35×45 ve yüzün maksimum 36 mm ile minimum 32 mm arasında biyometrik fotoğraf
 • İngilizce olarak doldurulmuş başvuru formu
 • Kendi el yazınızla Etiyopya konsolosluğuna hitaben yazılmış ve imzalı Başvuru dilekçesi
 • Kimlik fotokopisi
 • Uçak ve ya diğer ulaşım aracı rezervasyon bilgileri
 • Kalınacak adres bilgileri

Etiyopya Vize Başvuru Formu

Etiyopya başvuru formu, vize işlemleriniz esnasında ihtiyacınız olan en önemli evraklardan biridir. Bu form sayesinde size vize verecek olan ülke, sizin şahsi bilgilerinize erişim sağlar. Sonrasında bu bilgiler göz önünde bulundurularak işlem yapar. Bu nedenle başvuru formunu doldururken hata yapmamaya ve güncel bilgilerinizi ibraz etmeye özen göstermeniz önemlidir.

Etiyopya Vize Ücretleri

Etiyopya vize ücretleri, başvuruda bulunacağınız vize türüne göre değişiklik gösterir.

– 1 aylık 1 girişli 7 iş günü Turistik vize = 140 USD
– 1 aylık 1 girişli 3 iş günü Expres Turistik vize = 180 USD
– 1 aylık 1 girişli 3 iş günü Süper Expres Turistik vize = 250 USD
– 1 aylık 1 girişli 7 iş günü Ticari vize = 150 USD
– 1 aylık 1 girişli 4 iş günü Expres Ticari vize = 180 USD
– 3 aylık çok girişli 7 iş günü Ticari vize = 180 USD
– 3 aylık çok girişli 4 iş günü Expres Ticari vize = 210 USD

Yukarıdaki fiyatlara KDV dahil değildir.